Avtor: Monika Dimitrova, dipl. psih.
Čustvena inteligentnost ni vsemogočni odgovor na vprašanja o posameznikovem ali organizacijskem uspehu. Še zdaleč pa ni zanemarljiva. Med vsemi ključnimi gradniki talenta in kariernega uspeha je prav čustvena inteligentnost v zadnjem desetletju prejela največ pozornosti s strani raziskovalcev in drugih strokovnjakov.
Med najuspešnejšimi posamezniki ne glede na panogo in delovno mesto je kar 90 % tistih, ki dosegajo visoke rezultate na meritvah čustvene inteligentnosti. Na drugi strani je med posamezniki, ki na objektivnih kazalnikih uspešnosti dosegajo najnižje rezultate, le 20 % tistih z visoko čustveno inteligentnostjo. Poleg tega posamezniki z bolj razvitimi socialnimi veščinami ustvarijo tudi več zaslužka tako zase kot za svoje podjetje. Bolj čustveno inteligentni posamezniki učinkoviteje sodelujejo v timu in dosegajo boljše rezultate ter imajo bolj kakovostne odnose s strankami in poslovnimi partnerji.
Vodje z višjo čustveno inteligentnostjo so bolj karizmatični, boljši motivatorji in imajo bolj pripadne sodelavce. Pozitivni učinki čustvene inteligentnosti pa se kažejo tudi v obliki večjega zadovoljstva z delom in delovnim okoljem, v manjšem številu obolenj – tako telesnih kot duševnih, boljšem vzdrževanju ravnovesja med delovnim in zasebnim življenjem.

Avtor: Monika Dimitrova, dipl. psih.